هیدروکسی پروپیل متیل سلولز(HPMC)

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز برند HEAD CELL ویسکوزیته ۲۰۰ هزار سانتی پواز

 

 

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز یکی از مشتقات اترهای سلولز قابل حل در آب می باشد، که با علامت اختصاری HPMC نشان داده می شود. HPMC یک اتر سلولز آنیونی می باشد. این ماده جایگزین ماده قدیمی به نام اسید گلیکول گردید. HPMC اولین بار توسط هرکولس[۱] شناخته شد.

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز یا HPMC عبارت است از یک گرد سفید رنگ، بی بو، بدون رنگ، قابل تعلیق در آب و تحت شرایط نرمال غیرقابل تخمیر می باشد. از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی مورد لزوم در محیط استفاده معمولاً از آن به جای نشاسته و مواد طبیعی محلول در آب که نسبتاً گران قیمت هستند، مانند آلژینات سدیم و صمغ تراگاکانت استفاده می گردد. به دلیل جهات اقتصادی آن در سالهای اخیر مورد توجه خاص قرار گرفته است و پیشرفت های عمده ای در تکنولوژی و کیفیت و کاربری این محصول صورت گرفته است. این پیشرفت ها امکاناتی را فراهم آورده است تا بتوان از هیدروکسی پروپیل متیل سلولز در کاربردهای بسیاری نظیر خوراکی، دارویی، صنایع شوینده، رنگ و رزین و رونمای ساختمان، چسب ها، نساجی، چاپ و تکمیل پارچه، کاشی و سرامیک، سفال و چینی، کاغذ، الکترود جوشکاری، فرش و موکت، گل حفاری چاه های نفت، تخته های چندلایه، چرم مصنوعی و مواد آرایشی، سموم و آفت کشها و غیره استفاده کرد که در ادامه توضیح داده خواهد شد. این ماده به طور معمولی به سدیم سلولز گلیکولات یا سلولز گام یا صمغ سلولز نامیده می شود که نام علمی آن نمک هیدروکسی پروپیل متیل اتر سلولز است که فرمول شیمیایی آن به صورت ] می باشد.

در این فرمول z X و y متغیر می باشد که بر اساس درجه استخلاف گروه های فعال سلولز تغییر می یابد. وزن مولکولی HPMC با توجه به عامل هیدروکسیل سلولز استخلاف هایی که صورت می گیرد متغیر می باشد [۸, ۲۹, ۳۰, ۳۱, ۳۲].

ابتدا تولید تجاری HPMC در آلمان شروع گردیده و سپس در کشورهای دیگر روند تولید رونق گرفت. تولید صنعتی و تجارتی این ماده در سال ۱۹۴۳ در آمریکا شروع شده، در حال حاضر کشورهای تولیدکننده HPMC عبارتند از:

هلند – ژاپن – فرانسه – برزیل – آمریکای شمالی – ایتالیا – هندوستان – ایران – سوئد می باشند. لازم به ذکر است که بزرگترین تولیدکننده های CMC در آمریکا و اروپای غربی متمرکز شده اند.

[۱] . Hercules